Nemovitost jako varianta zajištění na stáří
Z výzkumu veřejného mínění, který uskutečnila agentura IBRS na vzorku 1000 lidí, vyplývá, že Češi věří ve vlastnictví nemovitosti. Konkrétně 71 % respondentů souhlasí s výrokem, že "vlastní nemovitost je nejlepší zajištění na stáří". O opaku bylo přesvědčeno pouhých 13 % a zbylých 16 % respondentů uvedlo, že neví.
Investice do nemovitostí jako součást portfolia může být atraktivní možností zajištění na stáří z několika důvodů:
- Hodnota nemovitostí má tendenci růst dlouhodobě. Investice do nemovitostí může poskytnout kapitálový růst, což znamená, že hodnota vašich nemovitostí se s časem zvyšuje. Tento růst může být využit k financování vašich potřeb v důchodu, například k pokrytí zdravotních nákladů nebo ke zvýšení životního standardu.
- Investice do nemovitostí může generovat pravidelné příjmy ve formě nájemného. Pokud vlastníte nemovitost, můžete ji pronajmout a využívat tak příjem z nájmu jako součást svého příjmu ve stáří. Tyto pravidelné příjmy mohou být opět použity k pokrytí životních nákladů nebo jako doplněk k dalším zdrojům příjmů, jako jsou důchody či investiční fondy.
- Investice do nemovitostí představuje diverzifikaci portfolia. To znamená, že máte své finance rozloženy mezi různé typy aktiv, což může snížit riziko a zvýšit stabilitu vašich investic. Pokud například akciový trh klesne, hodnota vašich nemovitostí může zůstat stabilnější nebo dokonce růst.
- Nemovitosti mají tendenci se zvyšujícími se cenami inflace držet krok. To znamená, že hodnota nemovitostí obvykle stoupá v době inflace, což může pomoci ochránit hodnotu vašeho majetku a zachovat kupní sílu vašich úspor v důchodu.
- Investice do nemovitostí mohou být doprovázeny daňovými výhodami, jako jsou odpočty z daní za opravy a údržbu, odpisy nebo snížení daně z příjmu z pronájmu. Tato daňová efektivita může zvýšit celkový výnos z vašich investic.
- Nemovitost můžete prodat a následně bydlet v nájmu nebo nemovitost můžete prodat například s věcným břemenem dožití. Tato možnost umožňuje prodat nemovitost, ale s tím, že si starší majitel rezervuje právo na bydlení v ní až do své smrti nebo do určeného časového období. Tímto způsobem můžete získat finanční hotovost, aniž byste museli opustit svůj domov.
- Dědictví: Nemovitost může být také součástí dědictví pro vaše potomky. I když to není přímo zajištění na vaše stáří, může to poskytnout finanční jistotu vašim dětem nebo vnukům.
Z praxe mohu zmínit mého spolužáka, který opouští s přítelkyní svůj byt a stěhují se do rodinného domu. Ona svůj byt prodala, čímž získali základ na koupi domu a jeho byt se jim podařilo si ponechat a hypotéku zvládnou splácet i bez toho, že by jej museli prodat. Budou tento byt pronajímat, splácet tak hypotéku a byt jim zůstane právě jako investice na stáří. Následně se budou moci rozhodnout co s ním. Jestli jej prodají a peníze si ve stáří užijí nebo podpoří děti nebo jej budou dále pronajímat. Pokud by se dostali do potíží například se splácením hypotéky, mohou tento byt kdykoliv prodat a situaci tak vyřešit. Nebo až budou jejich děti velké a samostatné, mohou se sami naopak vrátit do tohoto bytu a prodat dům.
Co si o tom myslí odborníci?
Není nemovitost jako nemovitost. Komerční nemovitosti a nájem s ní spojený může být vhodným doplněním k důchodu, ale spokojený důchodce, který chce mít svůj klid, nepochybně zvolí jinou variantu zajištění. Nehledě na to, že naprostá většina důchodců by na komerční nemovitost finančně nedosáhla. Znám sice velmi movitého důchodce s několika činžáky v Praze, to však nejspíše nebude typický jev. Nemovitost k vlastnímu bydlení na hypotéku považuji za dobrý nápad, tím spíše v období velmi nízkých úrokových sazeb. Chce to ale začít včas, v předdůchodovém věku už banky hypotéky nedávají. Uměl bych si představit i variantu, kdy jako důchodce prodám svůj byt a jdu do nájmu a peněz si budu s rozumem užívat. Být v nájmu bych se neobával. Nájemce platící tržní nájemné se obvykle nevyhazuje, ale hýčká. Kdo se obává riskantnějšího investování, pro toho může být hypotéka na vlastní bydlení skvělou volbou.
Tomáš Prouza
Ekonom
Když si, dejme tomu, třicátník bere třicetiletou hypotéku, do penze by ji měl celkem pohodlně splatit – tyto splátky lze vlastně chápat jako postupně vytvářené úspory. Nutnost splácet hypotéku tedy v tomto pohledu podněcuje spořivé jednání. Podle mého názoru se hypotéka vyplatí, i když kvůli ní zaplatíme víc, než kolik činí samotná cena nemovitosti. Navíc: hypotéka je dluh, a vyjdeme-li z předpokladu, že peníze budou inflačně znehodnocovat i v následujících pěti, patnácti či třiceti letech (což je vysoce pravděpodobné), bude toto znehodnocování ukusovat z reálné výše našeho hypotečního dluhu. Zda se tím vykompenzuje to, co kvůli hypotéce za nemovitost přeplatíme, nebo ne, je v tuto chvíli ve hvězdách, ale je to docela dobře možné, což hypotéku a nemovitost jako prostředek zajištění v penzi pochopitelně dále zatraktivňuje. Samozřejmě jen pro určité věkové skupiny a jen některé typy nemovitostí a jen v některých lokalitách, ale to už je na jinou, obsáhlejší diskuzi.
Vladimír Staňura
předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny
Ať už se odborníci přiklánějí k tomu, že je nákup nemovitosti opravdu to nejlepší zajištění na stáří, nebo naopak tvrdí, že se na finančním trhu najdou mnohem lepší nástroje, všichni se shodují na jednom: při dlouhodobém investování myslete na diverzifikaci! Vsadit všechno na jednu kartu představuje příliš velké riziko. A je jedno, jestli jde o nákup nemovitosti, investování do podílových fondů či akcií.
Zdroj: https://www.penize.cz/nakup-a-prodej-nemovitosti/250332-ocima-expertu-nakup-nemovitosti-jako-nejlepsi-investice-na-stari-ano-ci-ne